Przejdź do mobilnej wersji

W Albercie rośnie zagrożenie nowymi pożarami

  1. Wypadki

Kanadyjska prowincja Alberta, która została dotknięta pożarami, które zmusiły do ​​ewakuacji tysięcy ludzi, powraca do nienormalnie gorącej i suchej pogody, donosi Reuters.

Bezprecedensowe upały w suchych warunkach doprowadziły do ​​wczesnego rozpoczęcia sezonu pożarów lasów w zachodniej Kanadzie. Według prognoz meteorologów warunki pogodowe poprawią się dopiero w przyszłym tygodniu.

Alberta, główna prowincja Kanady produkująca ropę naftową, została najbardziej dotknięta 91 pożarami, z których 27 wymknęło się spod kontroli. Pożary rozprzestrzeniły się na sąsiednie terytoria w prowincjach Kolumbia Brytyjska, Saskatchewan i Manitoba.

Do walki z ogniem skierowano siły 2,5 tys. strażaków. Około 38 tysięcy osób zostało czasowo zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Firmy naftowe i gazowe wstrzymały produkcję co najmniej 319 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie.

Wielu mieszkańcom od środy pozwolono wrócić do domów dzięki zimnemu frontowi w tym tygodniu, który pomógł ugasić pożary. Jednak 12 tys. osób nadal podlega nakazowi ewakuacji.

Przeczytaj także