Przejdź do mobilnej wersji

Tajwanem wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera: 4 osoby zginęły, a 50 zostało rannych

  1. Klęski żywiołowe

Trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera nawiedziło Tajwan w środę około godziny 08:00 czasu lokalnego. To najpotężniejsze zdarzenie sejsmiczne na wyspie w ciągu ostatnich 25 lat. Co najmniej 4 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych – podaje Reuters.

Tajwańska Centralna Administracja Pogodowa podaje, że hipocentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości 15,5 km.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w górzystym, słabo zaludnionym wschodnim okręgu Hualien. Zawaliło się co najmniej 26 budynków, przeważnie w tej miejscowości. Co najmniej 20 osób jest zablokowanych, trwa akcja ratownicza.

Według oświadczenia tajwańskiego rządu ponad 50 osób zostało rannych.

Do wstrząsów doszło, gdy ludzie dojeżdżali do pracy. W Hualien niektóre budynki stoją się pod niebezpiecznym kątem po trzęsieniu ziemi – pokazał materiał telewizyjny.

Japońska Agencja Meteorologiczna oszacowała siłę trzęsienia ziemi na 7,7. Według jej danych kilka małych fal tsunami dotarło do niektórych obszarów południowej prefektury Okinawy, z których nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Filipińska Agencja Sejsmologiczna również wydała ostrzeżenie przed tsunami dla mieszkańców obszarów przybrzeżnych kilku prowincji, wzywając ich do przeniesienia się na wyżej położone tereny.

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku na Hawajach stwierdziło później, że ryzyko wystąpienia niszczycielskich fal minęło.

Przeczytaj także