Przejdź do mobilnej wersji

Prognoza wybuchowego sezonu huraganów dla Atlantyku w tym roku

  1. Klęski żywiołowe

W tegorocznym sezonie huraganów na Atlantyku może wystąpić niemal rekordowa liczba burz, a meteorologom może nawet zabraknąć nazw burz w obliczu szaleństwa systemów tropikalnych, informuje AccuWeather.

© Pixabay

Oficjalnie sezon huraganów na Atlantyku rozpoczyna się dniem 1 czerwca i trwa do końca listopada. Zespół prognostyczny AccuWeather twierdzi, że nadszedł czas, aby przygotować się na szaleństwo systemów tropikalnych. Wiele wskazuje na to, że pierwszy wymieniony system pojawi się przed rozpoczęciem sezonu.

Według oświadczenia głównego prognostyka huraganów w AccuWeather Alexa DaSilva sezon huraganów na Atlantyku w 2024 r. będzie znacznie przekraczał średnią historyczną dotyczącą burz tropikalnych, huraganów, głównych huraganów i bezpośrednich skutków w całych Stanach Zjednoczonych.

W 2023 r. na Oceanie Atlantyckim było 19 nazwanych huraganów, z których tylko 4 miały bezpośredni wpływ na Stany Zjednoczone.

© NOAA

DaSilva twierdzi, że jednym z czynników powodujących nadpobudliwy sezon huraganów jest ciepła woda, która stanowi paliwo dla systemów tropikalnych.

Jak wyjaśnił DaSilva, temperatury powierzchni morza są znacznie wyższe od średniej historycznej w dużej części Basenu Atlantyckiego. Czynnik ten nie tylko przyczyni się do częstego rozwoju burz, ale także zwiększy prawdopodobieństwo ich szybkiego nasilenia.

W sumie eksperci AccuWeather przewidują w tym roku 20–25 nazwanych burz w Basenie Atlantyku.

Przeczytaj także