Przejdź do mobilnej wersji

Burza tropikalna Freddy pochłonęła życie setek ludzi w trzech krajach

  1. Klęski żywiołowe

Rekordowy huragan cyklon tropikalny Freddy, który zaskoczył meteorologów swoim czasem trwania, spowodował niszczycielskie powodzie i osunięcia ziemi w południowoafrykańskich krajach Malawi i Mozambiku oraz wyspiarskim państwie Madagaskar. Cyklon pochłonął życie setek ludzi w trzech krajach, poinformował Ens-newswire.com.

© Thoko Chikondi/AP

Najbardziej śmiercionośny okazał się dla Malawi, gdzie 476 osób padło ofiarą żywiołów, ponad pół miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu żywiołów.

Ponad 490 tys. dzieci w wieku szkół podstawowych i średnich nie może uczęszczać do szkół w Malawi z powodu zniszczeń. W południowych dzielnicach wszystkie szkoły zostały zamknięte po niszczycielskiej procesji Freddy.

Ludzie uwięzieni przez powódź uciekli na drzewa i dachy swoich domów, czekając na ratowników.

W piątek ekipy ratownicze zaczęły używać psów tropiących do poszukiwania ciał ludzi, którzy mogą znajdować się pod gruzami.

Rząd Malawi ogłosił stan wyjątkowy w 10 południowych dystryktach najbardziej dotkniętych przez burzę.

Osiem prowincji Mozambiku zgłosiło co najmniej 165 zgonów z powodu cyklonu. W sumie ponad 886 tysięcy osób ucierpiało z powodu żywiołów. Ponad 100 tys. domów zostało zniszczonych, a 348 tys. hektarów ziemi zostało uszkodzonych.

Przeczytaj także