Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego przy północnym wietrze strzałka wskazuje na przeciwny kierunek? Ponieważ serwer tradycyjnie znajduje się na górze!

  Wiatr północny wieje z północy na południe, i strzałką wskazujemy właśnie ten fakt, dlatego dla wiatru połnocnego jest litera C i strzałka, która wskazuje południe. Taki sytem oznaczenia jest zrozumiały dla większości naszych użytkowników. Ludzie, posiadające wykształcenie meteorologiczne, prawdopodobnie przyzwyczajeni do tego, że wiatr północny jest oznakowany strzałką wskazującą na północ, ale przy tym jesteśmy pewni, że oni mogą przyjąć też sposób oznakowania wiatru, intuicyjnie zrozumiały dla większości użytkowników strony Gismeteo.

Co to jest «temperatura komfortowa»?

  Wskaźnik odczuć człowieka składa się z temperatury powietrza, szybkości wiatru i wilgotności. Na przykład, przy faktycznej temperaturze powietrza – 10 stopni poniżej zera, dużym wiatrze i wysokiej wilgotności odczucia będą odpowiadać odczuciom przy temperaturze powierza około – 17.

Czym różnią się gołoledź i ślizgawica?

  Ślizgawica - jest to lód na powierzchni, który pojawia się przy poniżeniu temperatury w wyniku krzepnięcia wody, która powstała kdy topi się śnieg i lód podczas odwilży. Przy wahaniach temperatury około zera ślizgawica bywa dość często. Gołoledź – to jest powstawanie lodu na ziemi, drzewach, drutach itp przy marznącym deszczu, który pada na chłodną powierzchnię. Najczęściej gołoledź bywa przy nagłym ociepleniu, kiedy ciepłe powietrze przechodzi nad mocno schłodzoną powierzchnią. Gołoledź dość rzadkie i niebezpieczne zjawisko, zwłaszcz dla energetyków i kierowców, o ile jest trudne do przewidzenia i zazwyczaj szybko i intensywnie rozwija się.

Jak poradzić sobie tak, żeby przy wizycie na stronę Gismeteo automatycznie trafić na stronę z pewnym miastem?

  Trzeba na stronie z prognozą pogody dla pewnej miejscowości naciśnij lewy przycisk myszy na link «Moje miasto» w prawem górnym kącie bloku z pogodą. Również, upewnij się, że w ustawieniach Twojej przeglądarki jest włączony tryb odbioru cookies.

Gdzie można znaleźć archiwum burz magnetycznych?

  Zrób wizytę na stronę amerykańskiego Centrum Pogody Kosmicznej www.sec.noaa.gov.

Jak mam dostać pogodę dla swojej strony?

  Możesz zainstalować do siebie na stronę nasz widget pogody. Jeżeli takiej informacji jest za mało, stań naszym abonentem i odbieraj dane pogodowe na swóją stronę w wyglądzie tekstu (CSV, XML) lub w postaci HTML-strony zgodnie danego wzoru.

Czy jest dostawca prognozy pogody e-mailem?

  Obecnie przeprowadza się tylko ograniczona dostawa na podstawie abonamentu. Masowa wysyłka na razie nie planuje się.

Jaki czas jest wskazany na mapach pogody, lokalny lub warszawski?

  Na wszystkich mapach jest określony czas Greenwich.

Dlaczego nie ma prognozy temperatury wody na kurortach?

  Temperatura wody – dość konserwacyjna charakterystyka. Ona mało się zmienia w ciągu kilku dni (za wyjątkiem osobliwości lokalnych cyrkulacji, na przykład, zmiana poziomu wody około brzegu, i małych płaż przybrzeżnych, gdzie temperatura wody wynika z temperatury powietrza z opóźnieniem 3-5 dni).

Czy są lub czy będą na Waszej stronie zdjęcia satelitarne?

  Na razie takiej informacji nie udzielamy. Jest planowane wprowadzenie serwisu obrazów satelitarnych, ale dokładnych terminów podać nie możemy.

Dlaczego mojej miejscowości nie ma na liście strony Gismeteo? Jak dowiedzieć się pogodę?

  Baza miejscowości przez cały czas napełnia się. Jeżeli Twojej miejscowości nie ma na liście strony, napisz nam i postaramy się jej dodać do naszej bazy.

Dlaczego taki wielki zakres wartości temperatury w prognozie na 3 i więcej dob, na przykład, od do -28?

  Prognoza jest obliczana dokładnie 4 razy na dobę, każdego razu z wykorzystaniem najnowszych danych stacji meteorologicznych z całego świata. Dokładnie tyle razy jest ona zaktualizowana i na stronie. Kiedy stan atmosfery w Twojem mieście jest stabilny, to każda nowa prognoza nie bardzo odróżnia się od poprzedniej i Ty ignorujesz tą aktualizację. Jednak z gwałtowną zmianą warunków pogodowych, na przykład przy przejściu frontu atmosferycznego, żadna model na świecie nie jest w stanie sprognozować ten proces dość dokładnie więcej jak na 3 dni na przód. Front prawdopodobnie minie, ale dokładny czas, niestety, jest niemożliwy do obliczenia. Przez to i prognoza na pewny okres może zmieniać się diametralnie: jeżeli front atmosferyczny jeszcze nie przeszedł, to będzie jeszcze ciepło, a jeżeli minąl, to chłodno. Dlatego sytuacja, kiedy zgodnie jednej prognozy jest -11, a następnej już -29, całkiem możliwa.

Zgodnie prognozy na stronie Gismeteo, w miejscowości N oczekuje się temperatzra powietrza -1..-4, а zgodnie danych innych źródeł będzie znacznie cieplej lub chłodniej. Komu wierzyć?

  Ponowne obliczenie i sprecyzowania prognoz na stronie Gismeteo występują 4 razy na dobę. Udaj się na stronę częściej aby być na bieżąco z ostatnimi zmienami prognozy.

Na ulicy zachmurzenia i pada mały śnieg, a zgodnie Waszej prognozy bezchmurnie, i tak na parę dni. Jak Wam wierzyć?

  W niektórych przypadkach, zwykle to staje się wiosną i jesienią, w antycyklonie pod inwersją utworzone są niskie i cienkie chmury, które często źle prognozują się modelami pogody, dlatego powstaje podobny ciągły błąd w sprognozowaniu chmurności. Prowadzimy badania możliwości korekty takiego błądu. Problem znika przy zniknięciu lub zniszczeniu takiego antycyklonu.

Dlaczego prognozy na 14 dni często nie zgadzają się?

  Dla obliczenia danych na 14 dni wykorzystywują się różne modele i zasady interpolacji. Dlatego dane pogody mogą się czymś różnić. Rozdzielczość przestrzenna modelu dla danych dziesięciodniowych znacznie niżej, dlatego one są wykorzystywane tylko dla samych przybliżonych oszacowań.